Кашель: захисний механізм чи ворог?

6 Березня, 2024 by milisecond0
cough1.png

Кашель: захисний механізм чи ворог?

Кашель – один із типових симптомів гострих респіраторних вірусних захворювань. Цей захисний механізм пов’язаний із подразненням дихальних шляхів, яке є наслідком відповіді імунної системи на інфекцію. Кашель при ГРВІ зазвичай «приходить» не сам. Захворювання супроводжується такими симптомами, як лихоманка, біль у горлі, загальна слабкість та втома, нежить, закладеність носа та біль у м’язах.

Існують два основних типи кашлю: сухий (непродуктивний) та вологий (продуктивний). Сухий кашель характеризується відсутністю мокротиння та може бути досить різким і виснажливим. Продуктивний кашель супроводжується виділенням мокротиння.

Кашель допомагає видаляти забруднення, слиз, бактерії та віруси з дихальних шляхів, що зрештою сприяє одужанню. Крім того, кашель активує імунну систему для боротьби з інфекцією, змушуючи організм мобілізуватися для вироблення специфічних антитіл та активізації імунних клітин. Швидкі та сильні рухи повітря в гортані під час кашлю допомагають уникнути застою слизу в легенях та запобігають виникненню ускладнень, таких як запалення легень або бронхіт.

Як виникає кашель

Щоб краще розуміти, як саме кашель допомагає позбутися інфекції, розглянемо механізм його виникнення. На внутрішній поверхні дихальних шляхів розташовані спеціальні рецептори, які реагують на подразники, такі як пил, дим, віруси тощо. Подразник спонукає рецептори дихальних шляхів до активації, після чого нервові сигнали швидко передаються до мозку через нервову систему. Мозок містить спеціальні центри, відповідальні за кашльові рефлекси, саме вони регулюють інтенсивність і тривалість кашлю. Мозок швидко мобілізує відповідь, яка включає скорочення дихальних м’язів, що спричиняє сильний видих. Цей процес створює потужний потік повітря, що видаляє подразники та слиз з дихальних шляхів, сприяючи очищенню та захисту. У деяких випадках кашель супроводжується виділенням мокротиння або слизу, і це – ще один механізм очищення дихальних шляхів.

Кашель при інфекційних захворюваннях

Кашель та підвищення температури можуть бути не лише симптомами застуди, а й сигналізувати про інші інфекційні захворювання, зокрема, кашлюк або кір.

Кашлюк – інфекційне захворювання, спричинене грамнегативною бактерією Bordetella pertussis. Бактерія прикріплюється до клітин бронхів, розмножується та поширюється в дихальному тракті. При цьому виділяються токсини, які призводять до подразнення дихальних шляхів та спричиняють спазм бронхів, що призводить до кашлю. Кашлюк передається повітряно-крапельним шляхом та є особливо небезпечним для маленьких дітей і людей зі слабким імунітетом. Хвороба відома своїм тривалим інкубаційним періодом (від 1 до 3 тижнів) та гострим кашлем, надзвичайно інтенсивним, що триває тижнями чи навіть місяцями. Кашлюк може бути причиною серйозних ускладнень у немовлят та маленьких дітей, включаючи запалення легень, нестачу дихання та конвульсії. Симптоми, крім кашлю, подібні до грипу: загальна слабкість, нежить, інколи – підвищення температури тіла.

Кір – вірусне інфекційне захворювання, спричинене морбілівірусом. Як правило, діагностують його не за кашлем, а за іншими симптомами, серед яких висипиння та висока температура тіла. Однак серед іншого вірус спричиняє запалення дихальних шляхів. При захворюванні на кір кашель сухий, супроводжується хрипами. Однак все ж характерною ознакою цього захворювання є червоні висипання, які зазвичай починаються з обличчя та поширюються по всьому тілу. Супутніми симптомами є нежить, закладеність носа, слабкість у м’язах та підвищення температури тіла до 39-40°C.

Кір та кашлюк належать до числа так званих «дитячих інфекцій», тож якщо у дитини починається сухий кашель, не можна ігнорувати ймовірність одного з цих захворювань. Щодо дорослих, які не хворіли на кашлюк чи кір і не мають відповідних щеплень, про ці хвороби також забувати не слід. Однак у більшості випадків у дорослих та дітей інфекційними причинами кашлю є все ж збудники гострих респіраторних вірусних інфекцій.

Неінфекційний кашель

Якщо кашель не супроводжується іншими характерними симптомами ГРВІ, він може сигналізувати про захворювання, не пов’язані з дихальними інфекціями. Один із прикладів – серцево-судинні захворювання: при серцевій недостатності серце не може належним чином забезпечити організм кров’ю, що призводить до накопичення рідини в легенях. Це спричиняє подразнення дихальних шляхів і кашель, який інколи називають «серцевим» кашлем. Звуження артерій, які подають кров до легень, провокує кашель через обмеження кровопостачання. Підвищення кров’яного тиску теж може впливати на дихальні шляхи й провокувати кашель. Причиною кашлю також може бути порушення серцевого ритму.

Причиною кашлю при хворобах шлунково-кишкового тракту є рефлюкс (викид) кислоти зі шлунку до стравоходу, яка подразнює його слизову оболонку. Виразкова хвороба шлунка або дванадцятипалої кишки інколи може провокувати кашель, особливо якщо вона теж супроводжується рефлюксом. Хвороби печінки, такі як цироз або гепатит, супроводжуються кашлем через подразнення нервових закінчень у стінках жовчного міхура або слизової оболонки стравоходу.

Кашель є одним із частих симптомів алергічних реакцій і супроводжує різні алергічні захворювання (алергічний риніт, астма). Реакція імунної системи на алергени  призводить до подразнення та запалення слизової оболонки дихальних шляхів, після чого починається кашель. Зазвичай алергічний кашель посилюється під час контакту з алергенами.

Лікування кашлю при серцево-судинних захворюваннях, захворюваннях шлунково-кишкового тракту чи алергії повинен проводити лікар, оскільки терапія має бути скерована на вирішення основної проблеми. Тож важливо вчасно звернутися до лікаря.

Як правильно лікувати кашель при застуді

Незалежно від причини виникнення кашлю, є кілька рекомендацій, які допоможуть зняти дискомфорт та прискорити одужання.

   • Рясне пиття допомагає розріджувати слиз та видаляти його з організму, і це полегшує кашель. Теплі напої (наприклад, трав’яний чай або вода з медом та лимоном) зменшують подразнення у горлі та забезпечують відновлення балансу рідини в організмі.
   • Достатній сон та відпочинок допомагають організму боротися з інфекцією та підтримувати імунітет, що сприяє швидшому одужанню.
   • Підтримка оптимального рівня вологості повітря допомагає зволожити слизові оболонки дихальних шляхів та зменшити подразнення, яке спричиняє кашель. Використовуйте зволожувач повітря в кімнаті або поставте склянку з водою в приміщенні.
   • Підніміть голову під час сну, підклавши додаткову подушку, щоб запобігти відтоку слизу назад у горло.
   • Якщо кашель є симптомом грипу або бронхіту, лікування має бути спрямоване на основне захворювання. Це ж стосується і неінфекційного кашлю.

Під час сухого кашлю рекомендують приймати препарати, які впливають на кашльовий рефлекс, сприяють переходу непродуктивного кашлю в продуктивний та забезпечують утворення і виведення мокротиння. При продуктивному кашлю застосовують препарати, які сприяють виведенню мокротиння.

Запитайте у лікаря про можливість застосування препарату Мілістан таблетки від кашлю, які можна приймати з перших днів ГРВІ, що супроводжуються кашлем. Препарат містить амброксол і карбоцистеїн, які ефективно розріджують мокротиння, полегшують і прискорюють його відходження та сприяють регенерації слизової дихальних шляхів після тривалого кашлю. Показання до прийому Мілістан Таблетки від кашлю (ПОСИЛАННЯ: https://milistan.com.ua/milistan-vid-kashlyu/ ) включають бронхіт, сухий кашель при грипі та застуді, вологий кашель, кашель після ГРВІ. Препарат можна приймати дорослим і дітям старше 12 років по 1 таблетці 3 рази на день.

Зверніть увагу, що це загальні рекомендації, і необхідно консультуватися з лікарем для точної діагностики та призначення ефективного лікування в залежності від причини кашлю, особливо якщо кашель турбує тривалий час або супроводжується іншими симптомами.

 

Уся наведена вища інформація не є підставою для самодіагностики.

Перед початком застосування препарату порадьтеся з лікарем та прочитайте інструкцію. Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


logo-land

Представництво Мілі Хелскере Лімітед, Велика Британія; 01032, м. Київ, бул. Тараса Шевченка, 33-Б, Бізнес-центр "Європа-Плаза", 5-й поверх;

Реклама лікарського засобу. Перед застосуванням уважно ознайомтесь з інструкцією по застосуванню та проконсультуйтеся з лікарем. Зберігати у недоступному для дітей місці. Препарат відпускається в аптеках без рецепта лікаря. Тел.: + 38(044) 498-1334 e-mail: office@mili.net.ua

Copyright by Milistan 2020. All rights reserved.