Кашель чи бронхіт: як відрізнити?

6 Березня, 2024 by milisecond0
cough2.png

Кашель чи бронхіт?

Кашель є захисною реакцією організму, спрямованою на виведення різних подразнюючих частинок, бактерій або вірусів з дихальних шляхів. При вірусних захворюваннях, таких як грип чи застуда, кашель виникає як відповідь на запальний процес у верхніх або нижніх дихальних шляхах.

Механізм виникнення кашлю при вірусних захворюваннях такий: віруси потрапляють в організм через дихальні шляхи, найчастіше через ніс або рот. Далі вони починають розмножуватися та інфікувати клітини слизової оболонки верхніх дихальних шляхів (наприклад, носа та горла) або нижніх дихальних шляхів (трахея та бронхи). Імунна система реагує на інфекцію, вивільняючи різноманітні медіатори запалення, такі як цитокіни та хемокіни, що призводить до набряку та запалення слизової оболонки. Запалення своєю чергою діє на нервові закінчення, особливо на рецептори кашлю, розташовані в дихальних шляхах. Нерви передають сигнали про потенційну загрозу в мозок, і це спричиняє кашель. У цьому випадку він є спробою видалити «зайві» частинки та слиз із дихальних шляхів.

Спричинене інфекцією запалення може впливати на сусідні ділянки, що призводить до важкості дихання та сльозоточивості. При вірусних захворюваннях кашель часто супроводжується болем у горлі, нежитем, головним болем, загальною слабкістю та втомою.

Сухий кашель може бути першим симптомом вірусної інфекції та часто відчувається як свербіж чи подразнення у горлі. Напади кашлю з виділенням слизу або мокротиння вказують на наявність інфекції у дихальних шляхах. Коли зникають супутні симптоми ГРВІ, а кашель лишається, це може бути завершальним етапом вірусної інфекції: організм намагається видалити залишки слизу та інфекційних частинок.

Мокротиння при кашлі може вказувати на різні стани, від звичайної застуди до серйозних захворювань легень. Мокротиння прозорого або білого кольору та слизистої консистенції зазвичай вказує на незапальні стани, такі як алергії або реакцію на дим чи пил. Мокротиння, яка має жовто-зеленуватий колір та густу консистенцію, може бути ознакою бактеріальної інфекції, і буває при бронхітах чи пневмоніях. Мокротиння з вкрапленнями крові сигналізує про кровотечу в легенях (за умови, якщо не було механічних пошкоджень горла). Пінисте мокротиння може вказувати на накопичення рідини в легенях, що є характерним для серцевої недостатності.

Чим звичайний кашель відрізняється від бронхіту

Кашель та бронхіт — це різні стани, однак кашель є симптомом бронхіту. Часто сухий кашель без інших симптомів або супутніх проблем – це, так би мовити, «просто кашель». Він не супроводжується загостренням інших хвороб, зазвичай короткочасний та зникає сам по собі протягом декількох днів або тижнів.

Натомість кашель при бронхіті найчастіше супроводжується відхаркуванням мокротиння, втомою, болем у грудях та загальними симптомами хвороби. Зазвичай виникає після застуди або грипу, коли бронхи запалюються. Кашель при бронхіті триває довше, ніж «звичайний» кашель, посилюється вночі або після фізичних навантажень.

Однак навіть сильний кашель, який звучить загрозливо й дуже гучно – це далеко не завжди бронхіт. Якщо кашель триває довго, супроводжується сильним болем чи загальним погіршенням самопочуття, важливо звернутися до лікаря для визначення точного діагнозу та призначення ефективного лікування.

Антибіотики від кашлю: переважно не потрібні

Бронхіт та сильний кашель часто виникають як результат інфекції, зазвичай вірусної. На жаль, у багатьох випадках пацієнти самостійно вдаються до лікування цих станів антибіотиками, думаючи, що це прискорить одужання. Однак це може бути неефективним та навіть шкідливим.

Не слід забувати, що антибіотики ефективні тільки проти бактерій, але не проти вірусів. При вірусних інфекціях антибактеріальні препарати скоріше шкідливі, адже порушують баланс мікророорганізмів у кишечнику, провокують розвиток антибіотикорезистентності і є зайвим «навантаженням» для гаманця. Крім того, можливі й інші побічні ефекти, наприклад, алергічні реакції, висипання, розлади шлунково-кишкового тракту тощо.

Бронхіт та сильний кашель можуть мати різні причини, включаючи інфекції, алергічні реакції, або навіть бронхіальна астма чи пневмонія. Якщо ви почали приймати антибіотики самостійно, це може приховати справжню причину хвороби та ускладнити діагностику.

Лікар, призначаючи антибіотики, враховує конкретну ситуацію, вид бактерій, які спричинили інфекцію, а також інші індивідуальні фактори. Тож щоб уникнути негативних наслідків для здоров’я, важливо звертатися до лікаря для правильної діагностики та призначення оптимального лікування.

Правильне лікування кашлю

Кашель – явище досить неприємне, особливо коли він перешкоджає нормальному життю. Однак правильне лікування та дотримання деяких порад допоможуть полегшити його та якнайшвидше вдихнути на повні груди.

      • Найважливіше – дати організму час відновитися. Призупиніть фізичні навантаження та намагайтеся більше відпочивати, особливо в період загострення симптомів. Пийте багато рідини, наприклад, теплої води, чаю з медом або лимоном, вживайте теплі супи: це допомагає зволожити горло та розрідити мокротиння.
      • Забезпечте достатнє зволоження – регулярно провітрюйте кімнати, використовуйте зволожувач повітря або повісьте вологий рушник біля батареї. Це особливо актуально в період, коли повітря пересушується внаслідок використання опалювальних приладів.
      • Не зайвими будуть і прогулянки на свіжому повітрі, якщо ви добре себе почуваєте.

Існують також препарати від кашлю, які зменшують його та прискорюють одужання. Однак слід обирати їх з урахуванням типу кашлю та причини його виникнення. Зокрема, амброксол –  муколітичний засіб, який допомагає полегшити кашель, зменшуючи в’язкість мокротиння. Це особливо важливо при бронхіті. Амброксол разом з карбоцистеїном міститься у складі препарату Мілістан таблетки від кашлю. Цей препарат стимулює секрецію мокротиння та полегшує його виведення з дихальних шляхів, що допомагає зменшити кашель та сприяє очищенню легенів. Таблетки від кашлю Мілістан (ПОСИЛАННЯ: https://milistan.com.ua/milistan-vid-kashlyu/) мають протизапальні властивості, зменшують запалення та подразнення в дихальних шляхах, усуваючи кашель. Курс лікування становить 7–10 діб, по 1 таблетці 3 рази на день.

Важливо звертатися до лікаря для консультації та обрання оптимального препарату відповідно до причини виникнення кашлю, його продуктивності, а також для визначення дозування та тривалості лікування. Крім того, лікар повинен врахувати можливі протипоказання та взаємодії з іншими препаратами, які ви приймаєте.

 

Уся наведена вища інформація не є підставою для самодіагностики.

Перед початком застосування препарату порадьтеся з лікарем та прочитайте інструкцію. Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


logo-land

Представництво Мілі Хелскере Лімітед, Велика Британія; 01032, м. Київ, бул. Тараса Шевченка, 33-Б, Бізнес-центр "Європа-Плаза", 5-й поверх;

Реклама лікарського засобу. Перед застосуванням уважно ознайомтесь з інструкцією по застосуванню та проконсультуйтеся з лікарем. Зберігати у недоступному для дітей місці. Препарат відпускається в аптеках без рецепта лікаря. Тел.: + 38(044) 498-1334 e-mail: office@mili.net.ua

Copyright by Milistan 2020. All rights reserved.