Висока температура тіла: коли, як і чим збивати? Поради лікарів.

17 Липня, 2020 by milisecond
2725.png

Висока температура тіла: коли, як і чим збивати? Поради лікарів.

Підвищення температури тіла нас лякає, адже є очевидним проявом хвороби, який здається нам небезпечним. Часто ми вважаємо високу температуру, вище за 38˚С, ознакою важчого перебігу хвороби, а низьку, близько 37˚С – підтвердженням того, що захворювання не становить небезпеки. Високу збиваємо, з низькою можемо ходити на роботу. Чи правильне таке ставлення?

Чому під час вірусного захворювання підвищується температура тіла

Цей механізм можна вважати безцінним даром природи. Підвищення температури тіла (лихоманка) – це спосіб, завдяки якому організм без допомоги жодних медикаментів самостійно бореться з хвороботворними мікроорганізмами.

Слід розрізняти гіпертермію та лихоманку. Гіпертермія – це буквально перегрівання організму, під час якого порушується функція терморегуляції. Між гіпертермією і температурою навколишнього середовища існує безпосередній зв’язок, наприклад, якщо йдеться про підвищення температури тіла при тепловому або сонячному опіку. Лихоманка також супроводжується підвищенням температури тіла, але механізм терморегуляції при цьому не порушується і з температурою навколишнього середовища зв’язку немає. При лихоманці відбувається спазм судин шкіри, припиняється потовиділення, шкіра стає блідою і прохолодною. Власне, за цією ознакою – холодними кінцівками – легко відрізнити лихоманку від гіпертермії. Саме лихоманка є так званою реакцією захисту та пристосування, вона виникає як відповідь на потрапляння в організм вірусів чи бактерій, які імунітет розпізнав як хвороботворні.

Температура тіла може підвищуватися швидко або повільно, і ця швидкість є одним із діагностичних критеріїв, тобто допомагає лікареві встановити діагноз. Наприклад, при грипі та пневмонії підвищення температури тіла до високих показників відбувається швидко. Зокрема, сухий кашель і температура з перших годин захворювання часто є ознакою саме грипу. Натомість аденовірусна інфекція, яка я однією з частих причин застуд, спричиняє повільне підвищення температури. При швидкому підвищенні лихоманка зазвичай має явні ознаки: шкіра рук та ніг стає холодною, не виділяється піт, людину кидає в холод. При повільному підвищенні температурі частіше відчувається жар в тілі та загальне погане самопочуття.

Яку температуру тіла треба вважати підвищеною?

Важливо розуміти, що є нормальною температурою тіла. Це не 36,6˚С, які зазвичай фігурують в рекламі і які заведено вважати температурою, яка свідчить про здоров’я. Нормальна температура – це не один показник, а діапазон показників, який є різним залежно віку. Тобто нормально, якщо показник показує 35,9˚С, якщо ви дорослий, в 37˚С, якщо йдеться про шестирічну дитину.

Загалом нормальні показники температури залежно від віку є такими:

 • для новонароджених норма – 36,8˚С
 • для 6-місячних немовлят – 37,4˚С
 • для дітей 1-3 років – 37,4˚С
 • для дітей 6 років – 37,0˚С
 • для дорослих – 36,8˚С
 • для дорослих старше 65 років – 36,3˚С

Норми температури також є різними залежно від місця вимірювання, наприклад, у дітей при вимірюванні

 • в прямій кишці норма 36,6˚С-38˚С
 • в роті – 35,5˚С-37,5˚С
 • під пахвою – 34,7˚С-37,5˚С
 • у вусі – 35,8˚С-38˚С

Отже, вважати один тільки показник на термометрі приводом для занепокоєння не варто. У дорослих температура може підвищуватися до показника 37˚С-37,3˚С при фізичних навантаженнях, відвідуванні сауни чи лазні, споживанні гострих страв. Якщо температура підвищилася, а потім повернулася до норми, не слід надмірно непокоїтися. Натомість якщо так звана субфебрильна температура тримається кілька днів, необхідно порадитися з лікарем, адже цей стан може бути пов’язаний з хронічними проблемами зі здоров’ям, тривалими запальними процесами, захворюваннями крові чи лімфатичної системи.

Якщо температура підвищилася понад показник 37,4˚С, йдеться про гострий запальний процес.

Застуда без високої температури: чому таке буває?

Гостра респіраторна вірусна інфекція може минати з підвищеною або нормальною температурою тіла – це залежить від кількох факторів.

Збудник захворювання. Майже завжди віруси грипу спричиняють високу температуру – тому її різке підвищення є одним із діагностичних критеріїв, спираючись на який, лікар може казати, що у пацієнта, ймовірно, грип. Є чимало інших досить агресивних вірусів, на які організм реагує підвищенням температури – наприклад, коронавіруси. Деякі віруси, що спричиняють ГРВІ, які ми називаємо застудою, часто менш агресивні і для боротьби з ними організму не завжди потрібно їх “гріти”, щоб позбутися.

Стан імунітету людини. Підвищення температури тіла і запалення – це реакція на потрапляння хвороботворного мікроорганізму. Іноді збудник хвороби настільний слабкий, що імунітет може впоратися з ним лише механізмом запалення та виведення (зокрема, зі слизом під час нежитю й кашлю). Але іноді імунітет працює неадекватно, виявляючи надто слабку реакцію, і тоді небезпечний вірус може спричинити серйозні проблеми, адже температура тіла не підвищилася, щоб його нейтралізувати. Втім, якщо ви часто хворієте без температури, і при цьому не маєте ускладнень і застуди тривають не більше 4-5 днів, ймовірно, річ не в стані імунітету, а в тому, які збудники найчастіше спричиняють хворобу. У багатьох випадках при застуді температура тіла практично не підвищується.

Прийом препаратів із жарознижуючим ефектом. Кожен з нас, відчувши перші ознаки застуди, може зайти в аптеку і придбати один із багатьох препаратів, що успішно бореться із симптомами захворювання, але ніяк не впливає не збудник. Серед іншого, такі засоби знижують температуру тіла. Якщо прийняти такий препарат впродовж дня, цілком може здаватися, що застуда оминула – адже нежить не посилюється, головного болю й температури немає тощо. Але прийом таких медикаментів може призвести до того, що одужання триватиме довше, ніж взагалі без прийому ліків. Тож за перших ознак застуди краще пити багато рідини й знаходитися в приміщенні з достатньо вологим повітрям, даючи імунітету можливість визначити й знешкодили збудника хвороби. Навіть якщо підвищилася температура тіла, не слід збивати її одразу.

 

Яку температуру потрібно знижувати спеціальними засобами і якими саме

Лікарі не втомлюються нагадувати, що висока температура тіла на початку вірусної інфекції – це нормально. Якщо термометр показує не вище 38,6˚С у дитини чи дорослого, втручатися в процес не варто – дайте імунітету можливість задіяти природні механізми й самостійно впоратися зі збудником хвороби. Багато залежить також від самопочуття: якщо маєте температуру 39˚С-39,2˚С, але при цьому почуваєтеся нормально, немає сильного головного болю, судом, запаморочення – можна не збивати температуру, але кожні 30-40 хвилин контролювати, чи вона не підвищується. Якщо є тенденція до підвищення  – одразу приймайте жарознижуючий засіб.

Дітям також рекомендується збивати температуру при респіраторній вірусній інфекції лише тоді, коли вона перевищила показник 38,6˚С. Втім, якщо дитина погано почувається й при нижчій температурі, слід дати жарознижуюче, навіть якщо термометр показує 37,9˚С-38˚С. Те саме стосується й дорослих: якщо вам дуже погано з температурою, яку не рекомендується збивати – приймайте жарознижуючий засіб. Але не робіть цього лише для того, щоб піти на роботу: залишайтеся вдома, дозвольте організму подолати хворобу, не заражайте оточуючих і не наражайтеся на ризик ускладнень.

Увага: якщо температура у дорослого чи дитини піднялася до показника 40,3˚С і не вдається її збити, викликайте “швидку”. Критичною точкою є показник 42˚С – при такій температурі тіла в організмі можуть початися зміни, що загрожують ураженням мозку, тобто є життєво небезпечними.

Висока температура – те, що трапляється несподівано, тож в домашній аптечці завжди потрібно мати препарати, що допоможуть її знизити. Якщо в родині є діти, стежте за тим, щоб жарознижуючі препарати були в формі, призначеній для віку вашої дитини. Це можуть бути сироп, суспензія (https://milistan.com.ua/milistan-suspenzia/) або свічки. Для зниження температури тіла рекомендується застосовувати препарати лише на основі двох діючих речовин:

 • парацетамол
 • ібупрофен

Перевагу слід віддавати парацетамолу (https://milistan.com.ua/milistan-kapleti/), бо ібупрофен має більше побічних ефектів. Часто не вдається збити температуру лише одним засобом, до того ж, є обмеження щодо кількості діючої речовини, яку можна приймати впродовж дня. Саме тому при дуже високій температурі, яка триває по кілька днів, рекомендується чергувати парацетамол та ібупрофен – як у дітей, так і у дорослих. Якщо ефект не настає впродовж дня, обов’язково зверніться до лікаря – незалежно від віку пацієнта.

Зверніть увагу на препарати із жарознижуючим ефектом, які не можна давати дітям:

– метамізол, який ми знаємо під назвою анальгін (у стаціонарах жарознижуючий, знеболюючий та протизапальний комплекс препаратів із вмістом анальгіну застосовують дотепер, але в домашніх умовах анальгін дітям застосовувати не рекомендується, адже він має багато побічних ефектів);

– ацетилсаліцилова кислота (аспірин, за інструкцією виробника не використовується у дітей молодше 12 років через високий ризик серйозних побічних ефектів, які можуть виявитися гіршими за підвищення температури тіла).

Не слід застосовувати для зниження температури навіть дорослим такі аналгетичні діючі речовини, як амідопірин, антипірин, фенацетин.

Якщо застуда минає без температури, чи можна приймати препарат, що містить жарознижуючий препарат?

Зважаючи на те, що парацетамол та ібупрофен є не тільки жарознижуючими, а й знеболюючими засобами, іноді їх приймають і при нормальній температурі тіла – наприклад, при головному болю. Цілком ймовірно, що головний біль може супроводжувати застудне захворювання – він може виникнути на тлі нежитю, ГРВІ може збігтися в часі або спричинити напад мігрені тощо. Авжеж, у таких випадках приймають парацетамол або ібупрофен, навіть якщо немає високої температури. Але не забувайте, що навіть при підвищеній температурі тіла приймати жарознижуючий препарат не обов’язково: якщо самопочуття залишається нормальним, немає тенденції до підвищення температури понад 39,5˚С, судом, втрати чи сплутаності свідомості, слід дозволити організму самостійно боротися зі збудником хвороби.

Коли при підвищеній температурі слід негайно викликати “швидку”?

Є кілька небезпечних ознак, помітивши які у дорослого або дитини, слід викликати бригаду швидкої допомоги. Це:

 • підвищення температури тіла понад позначку 39,8˚С і відсутність дії жарознижуючого засобу впродовж 30 хвилин
 • судоми
 • утруднення дихання
 • поява висипань на тілі
 • біль у животі
 • біль у серці
 • сплутаність свідомості, втрата свідомості

У більшості випадків при грипі пацієнтові вдається самостійно “приборкати” високу температуру тіла. Щодо цього симптому у дітей, важливо пам’ятати, що малеча може реагувати підвищенням температури не тільки на вірус грипу, а й на інші віруси, які дорослий організм переносить значно легше. Крім того, у дітей різке підвищення температури може свідчити про розвиток інших інфекційних хвороб (навіть якщо дитина має від них щеплення), зокрема кору чи вітрянки. Висока температура тіла і симптоми, схожі на ГРВІ, також можуть свідчити про початок скарлатини, від якої вакцинація не проводиться. Тож при ознаках застуди у дитини оглядайте все тіло кілька разів на день, щоб вчасно виявити появу висипань, які супроводжують “дитячі” інфекційні хвороби. Водночас не забувайте, що правила зниження температури актуальні при будь-яких вірусах: навіть якщо йдеться про вітрянку чи скарлатину, температуру нижче 38,6˚С у дитини збивати не рекомендується, щоб організм мав змогу задіяти власні сили для боротьби зі збудником хвороби.

logo-land

Представництво Мілі Хелскере Лімітед, Велика Британія; 01032, м. Київ, бул. Тараса Шевченка, 33-Б, Бізнес-центр "Європа-Плаза", 5-й поверх;

Реклама лікарського засобу. Перед застосуванням уважно ознайомтесь з інструкцією по застосуванню та проконсультуйтеся з лікарем. Зберігати у недоступному для дітей місці. Препарат відпускається в аптеках без рецепта лікаря. Тел.: + 38(044) 498-1334 e-mail: office@mili.net.ua

Copyright by Milistan 2020. All rights reserved.